Produkty

Koła: zębate, łańcuchowe, pasowe, Listwy zębate, Przekładnie zębate, planetarne, ślimakowe, Ślimak i Ślimacznica itd.

czytaj więcej...

Usługi

Szlifowanie: wałów, otworów, płaszczyzn, kół zębatych, wielowypustów;
Toczenie, Frezowanie, Wiercenie, Dłutowanie, Przeciąganie, Ulepszanie..itd

czytaj więcej...

Przekładnie planetarne

Elementem wyróżniającym tę przekładnię spośród podobnych rozwiązań dostępnych na rynku jest obecność powłok grafenowych na powierzchniach roboczych wszystkich jej kół zębatych.

czytaj więcej...
Mechanizmy zębate DMC 1035 Mechanizm obrotowy maszyny ZMM Borkowscy zakład pracy	Maszyny ZMM Borkowscy

Przekładnie planetarne


Przekładnie planetarne są to przekładnie w której jedno lub więcej kół nie ma ustalonej osi obrotu. Przekładnie planetarne są określane również jako przekładnia obiegowa planetarna oraz różnicowa. Przekładnia planetarna składa się z centralnych kół zębatych oraz kół zębatych – satelit. Poruszają się one na torach kołowych wokół osi geometrycznej przekładni. Satelity są osadzone na jarzmie.


Przekładnie planetarne - Zastosowanie

Typowe przekładnie planetarne znajdują zastosowanie między innymi w układach napędowych takich jak skrzynie biegów.


Zalety

Niewątpliwą zaletą przekładni obiegowych jest ich zwartość oraz wysokie przełożenie. Wadą natomiast możliwość wystąpienia w nich zjawiska mocy krążącej.


GraphPlan - pozdespół dla przekładni planetarnychprzekładnie planetarne graphplan

GraphPlan to podzespół o charakterystyce redukcyjnej, przeznaczony przede wszystkim do współpracy z silnikami elektrycznymi. Elementem wyróżniającym naszą przekładnię planetarną spośród podobnych rozwiązań dostępnych na rynku jest obecność powłok grafenowych na powierzchniach roboczych wszystkich jej kół zębatych, oraz w łożyskowaniach ślizgowych kół obiegowych, jak również wykorzystanie smaru zawierającego w swoim składzie dodatek nanopłatków grafenu. Sprawia to, że nasze przekładnie planetarne mają bardzo dobre parametry użytkowe.


przekładnie planetarne

Grafen to nowoczesna struktura składająca się z pojedynczej warstwy atomów węgla połączonych w sześciokąty. Charakteryzuje się on bardzo dobrymi właściwościami mechanicznymi (m.in. 100-krotnie wyższą wytrzymałością na rozciąganie niż stal ulepszona cieplnie) oraz tribologicznymi. Zastosowanie go jako powłoki elementów współpracujących ślizgowo pozwala na obniżenie ich zużycia oraz występującego pomiędzy nimi tarcia, dzięki czemu przekładnie planetarne GraphPlan cechuje się wysoką trwałością oraz sprawnością. Jest to szczególnie istotne w:

  • maszynach, od których oczekuje się wysokiej niezawodności działania, np. pełniących funkcje związane z bezpieczeństwem lub pracujących w miejscach, w których naprawa jest utrudniona lub niemożliwa (w Kosmosie, głęboko pod ziemią, w środowisku agresywnym),
  • maszynach, które powinny się charakteryzować jak najwyższą sprawnością, zatem takich, które przetwarzają duże ilości energii oraz takich, w których uzupełnienie stanu źródła zasilania nie jest możliwe lub stanowi pewne utrudnienie.


przekładnie planetarne przekrój

Przekładnie planetarne - Budowa

Modułowa budowa przekładni planetarnych GraphPlan zapewnia duże możliwości konfiguracyjne, zarówno w zakresie przenoszonych momentów i prędkości obrotowych, jak również w kwestiach montażowych.


Niezależnie od wyrobów znajdujących się w standardowym planie produkcyjnym istnieje również możliwość wykonywania pokrytych grafenem elementów maszyn (np. kół zębatych, łożysk ślizgowych) powierzonych elementów lub elementów wytworzonych na podstawie dokumentacji dostarczonej przez Klienta.
Zakład Mechaniki Maszyn Borkowscy Spółka Jawna | ul. Otyńska 6 | 54-426 Wrocław | tel: 713737977 i 713737976 | email: biuro@zmmborkowscy.pl