Produkty

Koła: zębate, łańcuchowe, pasowe, Listwy zębate, Przekładnie zębate, planetarne, ślimakowe, Ślimak i Ślimacznica itd.

czytaj więcej...

Usługi

Szlifowanie: wałów, otworów, płaszczyzn, kół zębatych, wielowypustów;
Toczenie, Frezowanie, Wiercenie, Dłutowanie, Przeciąganie, Ulepszanie..itd

czytaj więcej...

Przekładnie planetarne

Elementem wyróżniającym tę przekładnię spośród podobnych rozwiązań dostępnych na rynku jest obecność powłok grafenowych na powierzchniach roboczych wszystkich jej kół zębatych.

czytaj więcej...
Mechanizmy zębate DMC 1035 Mechanizm obrotowy maszyny ZMM Borkowscy zakład pracy	Maszyny ZMM Borkowscy

Przekładnie planetarne


Jednym z najciekawszych i jednocześnie najpopularniejszych rodzajów przekładni zębatych są tzw. przekładnie planetarne, zwane również obiegowymi. Zgodnie z definicją, w mechanizmie takim przynajmniej jedno z kół nie ma ustalonej osi obrotu. Co ciekawe, sama nazwa mechanizmu tego rodzaju wynika właśnie z tej cechy charakterystycznej. W klasycznej i najprostszej konfiguracji w przekładni planetarnej znajdziemy bowiem jedno centralne koło słoneczne oraz obiegające je po torach kołowych wokół osi geometrycznej układu mniejsze koła zębate, będące niejako "satelitami". Przekładnie tego typu często otoczone są też tzw. kołem koronowym. Warto też dodać, że pokrewnym rozwiązaniem są też przekładnie cykloidalne, które są połączeniem mechanizmu planetarnego z równowodowym.

Zalety i wady przekładni planetarnych

Co jasne, przekładnie planetarne nie zdobyłyby większej popularności, gdyby nie oferowały projektantom i użytkownikom nieprzeciętnych możliwości. Najważniejsze zalety tego rodzaju napędu to:

  • zwarta budowa – pozwalająca ograniczenie zajmowanego miejsca w maszynie czy pojeździe.
  • wielopunktowe przenoszenie napędu – moc w przekładniach planetarnych przekazywana jest na kilka kół, co zmniejsza obciążenie ich zębów oraz sprawia, że działające siły są bardziej równomiernie rozmieszczone. 
  • niskie koszty eksploatacji – wynikające z dużo mniejszej ilości używanego oleju przekładniowego.
  • modułowa konstrukcja – pozwalająca na tworzenie przekładni wielostopniowych i charakteryzujących się wysokimi przełożeniami czy momentem obrotowym, dzięki czemu można je wykorzystywać do różnych rodzajów silników. Dodatkowo istnieje możliwość budowy rozwiązań liniowych i kątowych.
  • niski koszt – wynikający z niezbyt skomplikowanej budowy i małych wymiarów przekładnie planetarne można nabyć stosunkowo tanio.

Jak więc widać, przekładnie planetarne posiadają wiele zalet. Nie da się jednak ukryć, że jak każde rozwiązanie, posiadają one też pewne słabości. Należy do nich dość skomplikowany proces projektowania, który wymaga dużej wiedzy i umiejętności. Innymi problemami może być ograniczona pojemność cieplna czy też możliwość powstawania zjawiska mocy krążącej.

Przekładnie planetarne – zastosowanie

Z racji swojej charakterystyki, przekładnie planetarne znajdują bardzo wiele zastosowań. Szczególnie często używa się ich tam, gdzie przekazywane są bardzo duże obciążenia – czyli w różnego rodzaju pojazdach wyposażonych w silniki spalinowe czy elektryczne, lokomotywach czy nawet statkach. Z racji dużej wytrzymałości na zmiany obciążenia i przeciążenia przekładnie tego rodzaju instalowane są też w wielu maszynach, takich jak np. obrabiarki.

GraphPlan – podzespół dla przekładni planetarnych

przekładnie planetarne graphplan

Mówiąc o przekładniach planetarnych, chcielibyśmy też przedstawić nasze autorskie rozwiązanie, nazwane GraphPlan. Jest to podzespół o charakterystyce redukcyjnej, przeznaczony przede wszystkim do współpracy z silnikami elektrycznymi. Elementem wyróżniającym tę przekładnię planetarną spośród podobnych rozwiązań dostępnych na rynku jest szerokie wykorzystanie grafenu. Pokryte nim zostały powierzchnie roboczych kół zębatych oraz łożyskowania ślizgowych kół obiegowych. Do smarowania układu wykorzystano z kolei specjalny smar, zawierający dodatek nanopłatków grafenu. Sprawia to, że nasze przekładnie planetarne mają bardzo dobre parametry użytkowe.

przekładnie planetarne

Warto też wiedzieć, że grafen to nowoczesna struktura składająca się z pojedynczej warstwy atomów węgla połączonych w sześciokąty. Charakteryzuje się on bardzo dobrymi właściwościami mechanicznymi (m.in. 100-krotnie wyższą wytrzymałością na rozciąganie niż stal ulepszona cieplnie) oraz tribologicznymi. Zastosowanie go jako powłoki elementów współpracujących ślizgowo pozwala na obniżenie ich zużycia poprzez redukcję występującego pomiędzy nimi tarcia, dzięki temu przekładnie planetarne GraphPlan cechują się wysoką trwałością oraz sprawnością. Jest to szczególnie istotne w:

  • maszynach, od których oczekuje się wysokiej niezawodności działania, np. pełniących funkcje związane z bezpieczeństwem lub pracujących w miejscach, w których naprawa jest utrudniona lub niemożliwa (w Kosmosie, głęboko pod ziemią, w środowisku agresywnym),
  • maszynach, które powinny się charakteryzować jak najwyższą sprawnością, zatem takich, które przetwarzają duże ilości energii oraz takich, w których uzupełnienie stanu źródła zasilania nie jest możliwe lub stanowi pewne utrudnienie.

Co warte dodania, modułowa budowa przekładni planetarnych GraphPlan zapewnia duże możliwości konfiguracyjne, zarówno w zakresie przenoszonych momentów czy prędkości obrotowych, jak i w kwestiach montażowych.

przekładnie planetarne przekrój

Jeśli więc szukasz partnera, który dostarczy wysokiej jakości przekładnie planetarne dla Twoich maszyn i urządzeń w dobrej cenie, to z całą pewnością warto, byś nawiązał z nami kontakt. Stworzone przez nas rozwiązania charakteryzują się bowiem dużymi możliwościami, niezawodnością oraz starannym wykonaniem. Co więcej, na zlecenie naszych klientów możemy zająć się też wykonaniem pokrytych grafenem elementów maszyn (np. kół zębatych, łożysk ślizgowych) na podstawie powierzonych elementów lub dokumentacji dostarczonej przez klienta. Zapraszamy też do odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie można znaleźć informacje na temat innych oferowanych przez nas produktów oraz dane kontaktowe, takie adres, telefon, mail i fax.
Zakład Mechaniki Maszyn Borkowscy Spółka Jawna | ul. Otyńska 6 | 54-426 Wrocław | tel: 713737977 i 713737976 | email: biuro@zmmborkowscy.pl