logo-zmmborkowscy
Skontaktuj się z nami:

Listwy zębate

Elementami budowy przekładni liniowej są listwy zębate. Razem z kołem modułowym zmieniają one ruch obrotowy urządzenia na ruch posuwisto-zwrotny lub na odwrót. Listwa zębata jest matematycznym rozwinięciem koła zębatego o nieskończenie wielkiej średnicy. Jeżeli urządzenie jest delikatnie zakrzywione, wtedy tworzy on tak zwany moduł koronowy. Takie przekładnie mają zazwyczaj małe przełożenia, stosuje się je do napędu np. żurawi. Listwy zębate liniowe stosowane są najczęściej w przemyśle maszynowym, ale też i do napędu bram wjazdowych, w zwrotnicach kolejowych czy napędach stołów roboczych obrabiarek. Ich standardy regulowane są przez normę DIN.

Listwy zębate – parametry:

- moduł – m

- liczba zębów – z

- linia podziałowa - ho

- podziałka – p

- długość - L

- szerokość - d

- wysokość - h

- grubość zęba – q

- odległość osi – a

Oferowane listwy zębate

Listwy zębate można wykonać nie tylko o różnych modułach czy długości, ale również z materiału, który najlepiej sprawdzi się do realizacji zadania. Na przykład, listwy zębate ze stali posiadające hartowane zęby mogą być przeznaczone do urządzeń pracujących w trudnych warunkach. Specjalna stal pozwala na przyjęcie przez maszynę dodatkowego, dużego obciążenia, które w przypadku gorszej jakości materiału mogłoby się skończyć uszkodzeniem elementów urządzenia. Nieścieralność listwy zębatej gwarantuje stal hartowana o przykładowej wartości 50 HRC (czyli w skali mierzącej twardość przedmiotów) lub stal węglowa. Zazwyczaj jednak spotyka się listwy zębate o twardości w przedziale od 10 do 25 HRC, co w zupełności wystarcza do użytku nawet w trybie zwiększonej pracy.

Maksymalna długość listew zębatych to 1150 mm, ale jesteśmy otwarci na realizację różnych zleceń. Istnieje także możliwość wykonania dowolnego modelu na 5-osiowej frezarce CNC lub na elektroerozyjnej wycinarce drutowej, na specjalne życzenie Klienta.

listwa zębata

Listwy zębate - moduły

Poniżej przedstawiamy przykładowe zróżnicowanie listew zębatych w modułach:

  • listwa zębata moduł 1: 15x15 mm, hp 14
  • listwa zębata moduł 1,5: 17x17 mm, hp 15,5
  • listwa zębata moduł 2: 20x20 mm, hp 18
  • listwa zębata moduł 2,5: 25x25 mm, hp 22,5
  • listwa zębata moduł 3: 30x30 mm, hp 27
  • listwa zębata moduł 4: 40x40 mm, hp 36
  • listwa zębata moduł 5: 50x50 mm, hp 45
  • listwa zębata moduł 6: 60x60 mm, hp 54
  • listwa zębata moduł 8: 80x80 mm, hp 72.

W obrębie modułów listew zębatych można wprowadzać modyfikacje na życzenie Klienta, jeśli zachodzi taka potrzeba i jest to technologicznie wykonalne. Przykładowo wymiary modułu 4 mogą sięgać zarówno 25x25 mm, jak i 30x30 mm.

Pod tym kątem najważniejsza jest podziałka, która niezależnie od szerokości i wysokości modułu pozostaje taka sama. Dlatego np. listwa zębata modułowa 4 z wymiarami 25x25 oraz 40x40 będzie posiadać zawsze podziałkę o wartości 12,5664. To samo dotyczy liczby zębów (w omawianym przypadku będzie to 160). Listwy zębate posiadają różne podziałki, zaczynające się od 3,1416 w module 1, a kończące na 18,8496 w module 8 – to też ulega zmianom w zależności od zamówienia.

Jeśli chodzi natomiast o różnice w stanie faktycznym, do wartości wymaganych przez Klienta wraz z uwzględnionymi modyfikacjami i możliwościami technicznymi należy dołączyć pewien margines błędu. Jest to tzw. odchyłka, która jednak nie wpływa w żaden sposób na wydajność maszyny, ale może się pojawić w trakcie produkcji.

Odchyłka w liczbie zębów w listwie zębatej może wynosić około 1-2, natomiast tolerancja podziałki +/- 30 μm (mikrometrów) na każde 500 mm. Kąt przyporu proponowanych przez nas listew modułowych wynosi 20°. Posiadają proste uzębienie i szlifowane boczne powierzchnie. Dzięki tym specyfikacjom najbardziej pasują do przemysłu maszynowego, stosującego duże prędkości przesuwu lub posiadającym znaczną długość roboczą.

Listwy zębate – producent

W naszym zakładzie od lat regularnie produkujemy elementy maszyn takie jak listwy zębate, koła zębate, koła łańcuchowe, przekładnie ślimakowe i wiele innych. Szeroko rozwinięty park maszynowy wyposażyliśmy w zaawansowane technicznie maszyny zapewniające doskonałą precyzję wykonania i wysoką jakość produktu końcowego. Listwy zębate modułowe produkowane przy użyciu nowoczesnych obrabiarek CNC osiągają wymiary i kształty zgodne z oczekiwaniami, a osiągana w ten sposób powtarzalność procesu sprawdza się przy produkcji seryjnej na mniejszą i większą skalę. Stanowi to gwarancję, że każda przygotowana przez nas listwa zębata oraz jej parametry – moduł, grubość zębów czy ich wysokość – osiągają znormalizowane wymiary.

Cena listwy zębatej

Ile kosztuje listwa zębata? Cena wykonania detalu zależy od wielkości zamówienia, zastosowanych materiałów oraz technologii. Szczegóły dotyczące produkcji ustalamy wspólnie z klientem. Listwa zębata wykonana w naszym zakładzie spełni oczekiwania najbardziej wymagającego odbiorcy. Jeśli szukasz zaufanego wykonawcy, skontaktuj się z nami już teraz!

Zachęcamy do sprawdzenia innych produktów:

Koła zębate

Przekładnie ślimakowe