Obróbka ubytkowa polega na usunięciu nadmiaru materiału w celu uzyskania konkretnych wymiarów, chropowatości powierzchni czy kształtu przedmiotu. Jednym z takich procesów jest obróbka skrawaniem umożliwiająca skuteczne pozbycie się naddatków.
Obróbka metalu w procesie skrawania dzieli się ze względu na dokładność przeprowadzonych działań na:
Maszyny, parametry narzędzi oraz ich geometria zostają dobrane do rodzaju materiału i sposobu obróbki.
Powyższe działania mogą być przeprowadzone przy użyciu sprzętu mechanicznego oraz automatycznych systemów komputerowego sterowania numerycznego. Toczenie CNC i frezowanie CNC umożliwiają uzyskanie wysokiej dokładności wykonania oraz powtarzalności procesu, dlatego technologia ta jest chętnie stosowana nie tylko w produkcji wielkoseryjnej, ale i w elastycznych systemach produkcyjnych.
Technika obróbki skrawaniem jest zależna od produktu końcowego, jaki chcemy uzyskać. Dzielimy ją przez wzgląd na uzyskiwany rodzaj odpadu. Wiórowa obróbka skrawaniem to proces prowadzony przy pomocy narzędzi o określonej geometrii. Produkuje odpad w postaci wiórów o różnej wielkości. Przykładem takiej obróbki jest toczenie, frezowanie, wiercenie, struganie i dłutowanie. Z kolei ścierna obróbka skrawaniem jest prowadzona przy pomocy narzędzi, których geometria kształtowana jest bezpośrednio na maszynie. Skrawanie produkuje odpad w postaci drobnych wiórków i pyłu. Przykładem takiej obróbki jest szlifowanie oraz gładzenie.
Obróbka skrawaniem to rozwiązanie powszechnie stosowane w branży przemysłowej. Poddaje się jej większość materiałów takich jak wszelkiego rodzaju stale, materiały nieżelazne, a nawet drewno! Nasz zakład mechaniki zajmuje się kompleksową produkcją części maszyn. Nowoczesne urządzenia takie jak tokarki i frezarki CNC umożliwiają realizację nawet najbardziej wymagających projektów. Sprawdź naszą ofertę lub skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.