Produkty

Koła: zębate, łańcuchowe, pasowe, Listwy zębate, Przekładnie zębate, planetarne, ślimakowe, Ślimak i Ślimacznica itd.

czytaj więcej...

Usługi

Szlifowanie: wałów, otworów, płaszczyzn, kół zębatych, wielowypustów;
Toczenie, Frezowanie, Wiercenie, Dłutowanie, Przeciąganie, Ulepszanie..itd

czytaj więcej...

Przekładnie planetarne

Elementem wyróżniającym tę przekładnię spośród podobnych rozwiązań dostępnych na rynku jest obecność powłok grafenowych na powierzchniach roboczych wszystkich jej kół zębatych.

czytaj więcej...
Mechanizmy zębate DMC 1035 Mechanizm obrotowy maszyny ZMM Borkowscy zakład pracy	Maszyny ZMM Borkowscy

Listwy zębate


Elementami budowy przekładni liniowej są listwy zębate. Razem z kołem modułowym zmieniają one ruch obrotowy urządzenia na ruch posuwisto-zwrotny lub na odwrót. Listwę zębata jest matematycznym rozwinięciem koła zębatego o nieskończenie wielkiej średnicy. Jeżeli urządzenie jest delikatnie zakrzywione, wtedy tworzy on tak zwany moduł koronowy. Takie przekładnie maja zazwyczaj małe przełożenia, stosuje się je do napędu np. żurawi. Dla porównania, dawniej stosowane były one w kieracie. Listwy zębate liniowe stosowane są najczęściej w przemyśle maszynowym, ale też i do napędu bram wjazdowych, w zwrotnicach kolejowych, napędów stołów roboczych obrabiarek itp. Ich standardy regulowane są przez normę DIN.

listwy zębate Listwy zębate - parametry:
- moduł – m
- liczba zębów – z
- linia podziałowa - ho
- podziałka – p
- długość - L
- szerokość - d
- wysokość - h
- grubość zęba – q
- odległość osi – a


W naszym parku maszynowym posiadamy frezarkę poziomą REINECKER, na której możemy wykonywać listwy zębate od modułu 0,5 do modułu 8, o długości do nawet 1150mm. Oczywiście, istnieje możliwość wykonania dowolnego modelu na 5-cio osiowej frezarce CNC lub na elektroerozyjnej wycinarce drutowej, na specjalne życzenie Klienta.

Listwy zębate można wykonać nie tylko o różnych modułach czy długości, ale również z materiału, który najlepiej sprawdzi się do realizacji zadania. Na przykład, listwy ze stali posiadające hartowane zęby mogą być przeznaczone do urządzeń pracujących w trudnych warunkach. Specjalna stal pozwala na przyjęcie przez maszynę dodatkowego, dużego obciążenia, które w przypadku gorszej jakości materiału mogłoby się skończyć uszkodzeniem elementów urządzenia. Nieścieralność listwy zębatej gwarantuje stal hartowana o przykładowej wartości 50 HRC (czyli w skali mierzącej twardość przedmiotów) lub stal węglowa. Zazwyczaj jednak spotyka się listwy o twardości w przedziale od 10 do 25 HRC, co w zupełności wystarcza do użytku nawet w trybie zwiększonej pracy.

Oferowane listwy zębate

Dzięki naszemu parkowi maszynowemu możemy dostarczyć listwy zębate w modułach od numeru 0,5 do 8. Posiadają one odmienne parametry, dzięki którym łatwiej je dostosować do zadania. Poniżej przedstawiamy przykładowe zróżnicowanie w modułach:
  • Moduł 1: 15x15 mm, hp 14
  • Moduł 1,5: 17x17 mm, hp 15,5
  • Moduł 2: 20x20 mm, hp 18
  • Moduł 2,5: 25x25 mm, hp 22,5
  • Moduł 3: 30x30 mm, hp 27
  • Moduł 4: 40x40 mm, hp 36
  • Moduł 5: 50x50 mm, hp 45
  • Moduł 6: 60x60 mm, hp 54
  • Moduł 8: 80x80 mm, hp 72

Listwy zębate - moduły

W obrębie modułów listew zębatych można wprowadzać modyfikacje na życzenie klienta, jeśli tylko zachodzi taka potrzeba i jest to technologicznie wykonalne. Przykładowo wymiary modułu 4 mogą sięgać zarówno 25x25 mm, jak i 30x30 mm. Kontaktując się z nami, można uzyskać więcej informacji na ten temat.
Pod tym kątem najważniejsza jest podziałka, która niezależnie od szerokości i wysokości modułu pozostaje taka sama. Dlatego np. listwa modułowa 4 z wymiarami 25x25 oraz 40x40 będzie posiadać zawsze podziałkę o wartości 12,5664. To samo dotyczy liczby zębów (w omawianym przypadku będzie to 160). Listwy zębate posiadają różne podziałki, zaczynające się od 3,1416 w module 1, a kończące na 18,8496 w module 8 – to też ulega zmianom w zależności od zamówienia. Jeśli chodzi natomiast o różnice w stanie faktycznym, do wartości wymaganych przez klienta wraz z uwzględnionymi modyfikacjami i możliwościami technicznymi należy dołączyć pewien margines błędu. Jest to tzw. odchyłka, która jednak nie wpływa w żaden sposób na wydajność maszyny, ale może się pojawić w trakcie produkcji. Odchyłka w liczbie zębów w listwie zębatej może wynosić około 1-2, natomiast tolerancja podziałki +/- 30 μm (mikrometrów) na każde 500 mm. Kąt przyporu proponowanych przez nas listw modułowych wynosi 20°. Posiadają proste uzębienie i szlifowane boczne powierzchnie. Dzięki tym specyfikacjom najbardziej pasują do przemysłu maszynowego, stosującego duże prędkości przesuwu lub posiadającym znaczną długość roboczą. Maksymalna długość listew to 1150 mm, ale jesteśmy otwarci na realizację różnych zleceń.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą listew zębatych w atrakcyjnych cenach. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy – z chęcią rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Źródło:Zakład Mechaniki Maszyn Borkowscy Spółka Jawna | ul. Otyńska 6 | 54-426 Wrocław | tel: 713737977 i 713737976 | email: biuro@zmmborkowscy.pl